Ubezpieczenia rolne i upraw
Obowiązkowe ubezpieczenia rolne skierowane są do osób fizycznych jak i firm, które posiadają gospodarstwo rolne, a także budynki wchodzące w jego skład. Zakres ubezpieczenia reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli (Dz. U. z dnia 16 lipca 2003r.). Są to: ubezpieczenie budynków wchodzących w skład w gospodarstwa rolnego gwarantujące wypłatę świadczenia za szkody powstałe na skutek zdarzeń losowych: ognia, huraganu, uderzenia pioruna, oraz innych żywiołów, a także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolnika chroniące osoby trzecie oraz ich mienie przed wypadkami, jakie mogą zdarzyć się w związku z prowadzeniem działalności rolnej.
Dobrowolne ubezpieczenie rolne może objąć w swoim zakresie zwierzęta gospodarskie, pojazdy wolnobieżne, ciągników rolniczych oraz przyczep, sprzęt rolniczy (narzędzia oraz niepodlegające rejestracji maszyny rolnicze), materiały i zapasy, ziemiopłody, ruchomości domowe oraz stałe elementy domu mieszkalnego, następstwa niebezpiecznych wypadków rolnika oraz osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie rolnym.
Ubezpieczenie upraw rolnych z dotacją budżetu Państwa (do 65%) będzie idealne dla rolników, którzy prowadzą uprawę roślin, a którym z tego tytułu przysługują dopłaty do składek ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie obejmuje praktycznie pełną ochronę ubezpieczonych roślin za niską składkę. Zakres i przedmiot ubezpieczenia uzależniony jest uregulowań zawartych w ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Ubezpieczeniem objęta może zostać prawie cała produkcja roślinna i zwierzęca. Każdy może wybrać wariant ubezpieczenia i tym samym dopasować jego zakres do swoich indywidualnych potrzeb.